Pojištění ZŠ a MŠ Rudoltice

Vzhledem k tomu, že se mezi rodiči začaly šířit fámy o tom, že škola není pojištěna, požádala jsem o vyjádření zástupce České pojišťovny, a.s., u níž je Základní škola a mateřská škola Rudoltice nepřetržitě pojištěna již více jak 18 let. Současně jsem požádala o stručné vysvětlení toho, jak se dle zákona řeší úrazy dětí ve škole a úrazy dětí ve školce.

Mgr. Renata Pávková, ředitelka školy

ZŠ a MŠ Rudoltice
Rudoltice 200

Ve Vysokém Mýtě dne 27.6.2014

Vážená paní ředitelko, vážení rodiče

Byla jsem požádána o vyjádření k pojištění ZŠ a MŠ Rudoltice.

ZŠ a MŠ Rudoltice je pojištěna u České pojišťovny, a.s. od 1.3.1996 nepřetržitě až doposud. Aktuální pojistná smlouva je sjednána s číslem 2111632228 a je stále v platnosti. Pojistná smlouva zahrnuje pojištění majetku a pojištění odpovědnosti za škodu. Navíc byla k 19.3.2014 aktualizována s výrazným navýšením limitů tak, aby odpovídala případným možným nárokům vyplývajícím z nového občanského zákoníku. Není tedy pravdou, že škola pojištěna není.

Pojištění odpovědnosti za škodu řeší, mimo jiné, úrazy dětí v základní škole a úrazy dětí v mateřské škole. Rozdíl v přístupu k vyplácení pojistného plnění za úrazy dětí v základní škole a za úrazy dětí v mateřské škole je dán rozdílnými právními předpisy, kterými se škola a školka řídí. V základních školách úrazy dětí řeší zákoník práce, tedy úrazy jsou v podstatě posuzovány stejně jako pracovní úrazy a povinnost odškodnit úraz dítěte vzniká škole vždy. V mateřských školách je tomu jinak. Zde se řídíme občanským zákoníkem, který říká, že musí dojít k nějakému pochybení na straně mateřské školy, aby vznikla povinnost vzniklý úraz odškodnit. Pokud tedy např. paní učitelka ve školce něco zanedbá, pak tedy MŠ za úraz dítěte nese odpovědnost, a vzniká jí i povinnost vzniklou škodu zaplatit. Pokud ale k pochybení nedojde, a dítě např. zakopne, spadne a zlomí si nohu, nevzniká právní nárok na náhradu za vzniklý úraz.

Nad rámec pojištění školy si samozřejmě může každý rodič pro své dítě uzavřít úrazové pojištění, a pak lze uplatnit odškodnění za úraz i z této soukromé pojistky. Plnění ze soukromé úrazové pojistky je také možné uplatnit i v případě, že poškozený obdržel pojistné plnění z pojistky školy.

Lenka Zahálková, v.r.
Manažer skupiny