Divadlo Malé Bo - Pohádka „Čertovská“

Ve středu 18. 11. 2015 naše školka opět uvítala divadélko Malé Bo, tentokrát s pohádkou „Čertovská“.

A jak to celé začalo? Anděl se zatoulal do pekla. Čert se zlobil, že jim zasmraďánkuje celé peklo. Kdo to kdy viděl, anděl v pekle!? Po chvilce dohadování mezi sebou zjistili, že je středa, a tudíž čas na školení. Aby totiž ti popletení čerti věděli co a jak, až přijde Mikuláš. A že Mikuláš není vůbec žádná vymyšlená postava jako třeba čerti! Doopravdy žil, a protože byl moc hodný, všechny penízky, co měl, rozdal chudým a nemocným.

S Mikulášem chodí na kontrolu k dětem také čert a anděl. A tu se hned čert radoval, kolik zlobivých dětí si s sebou do pekla odnese. Jenže kde je Mikuláš? Toho nemáme. Tak honem, kdo nám pomůže? Někdo z dětí? Výborně, Daneček se odpovědné role ujal.

Jak má vypadat správný čert? Otázal se anděl čerta. Děti se nadšeně zapojily a jmenovaly všechny podoby a vlastnosti.  A prý musí mít ještě správný škleb. Jenže čertovi to nešlo, byl to velký popleta, tak mu musely přijít na pomoc všechny děti. K tomu mu ještě chyběl řetěz a co je čert bez řetězu? Naštěstí opět pomohly děti. Velmi odvážné děti!

Ach jo, ten čert popleta zapomněl i co se v pekle dělá? A proč si tam vlastně bere děti? A že nebyl vůbec čertovsky zlý, ale hodný, přemýšlel jak to udělat, aby tam vůbec děti nemusely. No přece musí být celý rok hodné a potom ještě zazpívají písničku a řeknou básničku. A tak si čert s dětmi zazpíval  krásnou vánoční písničku. Tak a právě dostal hlad. Co teď? Vařit taky moc neuměl. Naštěstí malí pomocní kuchaři Matýsek a Zuzka pomohli. Uvařili čertovi oblíbenou uhlíkovou polévku. Prý byla moc dobrá, ale ani tak anděl ochutnat nechtěl. Prý tohle teda nejí! A vůbec, už ho to tu v pekle nebaví. Chce zpátky do nebe, tam je krásně, čisto, voňavo a zpíváme tam hezké písničky. Třeba….Půjdem spolu do Betléma…a tak si všichni krásně zazpívali.

Jak se z pekla ale dostat? Není to tak jednoduché. Musí se projít pekelnou dírou, jenže tou projde jen ten, kdo za celý rok ani trošku nezazlobil. A protože anděl tak čisté svědomí neměl, požádal o pomoc děti. Tři stateční odvážlivci se našli a vyčistili andělovi cestu pekelnou dírou. Jenda si sice trošku popálil zadeček, ale nakonec to dobře dopadlo a anděl se dostal zpátky domů.

Teď už může přijít na kontrolu i svatý Mikuláš, čert všechno ví a umí.

Děkujeme za pěknou čertovskou pohádku a těšíme se zase příště.

Martina Větrová, DiS.

Učitelka Motýlků