Dopravní výchova

Každý rok si žáci naší školy připomínají pravidla silničního provozu. Do deseti let mohou na kole po silnici pouze v doprovodu dospělé osoby, ale pravidla si postupně osvojují již od 1.třídy. Ve 3.třídě jsou znalosti nutné především pro cyklisty probírána hlouběji. Žáci nejprve absolvují teoretickou část, která u 4.a 5. ročníku probíhá celé dopoledne a je zakončena testem. Druháčást probíhá na dopravním hřišti v Lanškrouně. Část dětí trénuje tzv. jízdu zručnosti, druhá část trénuje dodržování pravidel při jízdě po hlavní silnici, odbočování z vedlejší silnice na hlavní, pravidla při projíždění křižovatkami, kdo má kdy přednost, též jízda po kruhovém objezdu. Samozřejmě se skupiny vymění a nakonec jsou po skupinách z jízdy vyzkoušeni.

I v letošním roce žáci od 3.ročníku v posledním květnovém týdnu trénovali na dopravním hřišti. Na čtvrťáky však čekala zkouška, kterou zvládli a získali průkaz cyklisty. Páťáci průkaz získali loni a letos si ještě jednou vše zopakovali. Jediná výtka, která byla od lektora častá, že při odbočování odbývají ukazování směru, kam chtějí jet. Přitom pro bezpečnost je velice důležité se správně zařadit a pak ukázat další směr jízdy. Při současném značném provozu na silnicích, kdy ne všude vedou stezky pro cyklisty, je opatrnost dvojnásob důležitá. Blíží se prázdniny, kdy si děti dvouměsíční volno užívají, a mohou zapomenout na bezpečnost. Takovéto připomenutí je velmi užitečné, aby se jim nic zlého nestalo.

Mgr. Drahuše Rejentová