Ekocentrum Apolenka

V pondělí 21. 10. 2013 se všichni žáci a učitelé sešli ráno před školou už po 6. hodině. Na rudoltickém nádraží jsme nasedli do vlaku, v České Třebové bleskově přesedli a mířili směr Pardubice. Městskou hromadnou dopravou jsme se dopravili do naší cílové stanice - ekocentra Apolenka.

Po příjezdu jsme se rozdělili na dvě skupiny - žáci 1. - 3. ročníku absolvovali program O beránkovi a ovečkách a žáci 4. a 5. ročníku program Odkud máme mléko. Mladší děti se dozvěděly, proč se ovce chovají a co všechno z nich člověk využívá, také se seznámily se zpracováním ovčího rouna - od vyčesávání po předení a tkaní. Starší děti se potkaly s hospodářskými zvířaty, které jsou chovány pro mléko, zjistily, jaké jsou odlišnosti ve vemenech zvířat i odlišnosti v mléku, které produkují, a seznámily se s procesem  zpracování mléka a výroby mléčných produktů. Zkusily si také podojit kozu. Všichni žáci absolvovali procházku celou ekofarmou, kde si prohlédli všechna místní zvířata a na konci si z přírodních materiálů vyrobili malou ovečku na památku.

Po svačině a odpočinku na místním dětském hřišti jsme se přesunuli na nádraží a po krátkém rozchodu jsme se bez obtíží dopravili zpět do Rudoltic obohaceni o krásné zážitky a nové vědomosti.

Mgr. Lucie Stránská