Lyžařský kurz v Českých Petrovicích

Letošní zima se po mnoha letech opravdu podařila a díky nadprůměrné sněhové nadílce si ji mohli užít všichni, kteří mají rádi pohybové a sportovní aktivity na sněhu. A protože se, na rozdíl od minulých zim, udržel sníh letos i v nižších polohách, mohli si ho do sytosti užít také žáci z naší školy. V rámci přestávek, školní družiny i sportovních kroužků strávili tuto zimu na čerstvém vzduchu spoustu času, při kterém se věnovali především sáňkování, bobování ale i hrám na sněhu.

Ti starší, ze třetí až páté třídy, přestože byli na sněhu téměř denně, se již s přibývajícím časem stále více těšili na lyžařský kurz, který pro ně škola připravila.

Po výborné zkušenosti z loňska, jsme ho opět zajistili  v Českých Petrovicích s ubytováním na Chatě Čihák, která se nachází nedaleko Zemské brány a nabízí velmi příjemné prostředí.

A stejně jako vloni, jsme ho absolvovali společně s další školou. Letos s námi jeli žáci z Tatenic, ovšem na rozdíl od loňska, kdy to byli žáci prvního stupně, jsme tentokrát sdíleli kurz s děvčaty a chlapci z druhého stupně. Mírné obavy z toho, jak bude toto věkově rozdílné složení fungovat, se rozplynuly již při prvním vzájemném kontaktu a po celou dobu pobytu nedošlo k nejmenším problémům, ba naopak, ti starší nám s těmi mladšími často pomáhali a

A jak celý kurz probíhal?

Kurz jsme zahájili v neděli 19.2.  odjezdem od školy v Rudolticích a společnou prohlídkou lyžařského areálu v Českých Petrovicích, kam jsme se zastavili cestou na ubytování. Večer proběhlo rozdělení žáků do družstev, zazněly informace k organizaci a průběhu kurzu a také proběhlo vzájemné seznámení.

Pondělní ráno jsme zahájilai rozcvičkou a po snídani vyrazili poprvé na lyže. Po rozdělení do družstev začal lyžařský výcvik. Ti zdatnější šli se svými instruktory rovnou na sjezdovku, začátečníci naopak využili zázemí dětského skiparku, kde se postupně seznamovali se základy lyžování. Po obědě a odpočinku následoval odpolední výcvik. Zejména mezi začátečníky byl ke konci dne vidět velký posun v jejich lyžařských dovednostech, což se promítlo i do jejich dobré nálady, se kterou se vraceli zpět na chatu.

Úterý nás nemile překvapilo deštivým počasím a přimělo nás na dopoledne změnit program. Vedle společenských her proběhla také přednáška o lyžování, kde se žáci dozvěděli další informace k tomu, co je bude čekat během dalšího výcviku. Po obědě se počasí zlepšilo, a tak jsme mohli opět vyrazit na svah. Večer se konala přednáška na téma lyžařské výstroje a výzbroje žáci se dozvěděli podrobnosti ke středečnímu programu, neboť středa je tradičně odpočinkový den, kdy jsou plánované jiné pohybové aktivity, než sjezdové lyžování.

Přestože počasí bylo ve středu opět deštivé, uskutečnili jsme plánovaný pěší výlet k Zemské bráně, kterou protéká Divoká Orlice, hraniční řeka mezi Čechy a Polskem. Zastavili jsme se také na Orlické Chatě, kde jsme se občerstvili a hlavně usušili mokré oblečení. Po obědě a poledním odpočinku jsme vyrazili na běžky, což byl pro řadu našich dětí velký zážitek, protože na nich stály poprvé. Výcvik opět probíhal za deštivého počasí, ale ani to nedokázalo zkazit dojem, který si z něho všichni odnesli. Sněhové podmínky byli pro začátky opravdu náročné, ale vše proběhlo až na jednu zlomenou běžku dobře. Večer jsme si společně prohlédli video z nácviku a zasmáli se některým běžkařským výkonům.

Čtvrtek opět přinesl déšť a s ním i potřebu změny dopoledního programu, který jsme opět věnovali teorii lyžování i společenským hrám. Brzy po obědě se počasí vylepšilo, a proto jsme co nejrychleji odjeli do Českých Petrovi abychom dohnali dopolední ztrátu ve výcviku. Velký pokrok se podařil družstvu začátečníků, kterým poprvé zdolali hlavní sjezdovku a to, jak lanovkou směrem nahoru, tak především sjezdem směrem dolů.

Večer jsme zakončili diskotékou, kterou pro všechny připravili žáci z Tatenic.

Poslední den jsme lyžovali celé dopoledne a všichni si vyzkoušeli jízdu na velké sjezdovce. Počasí se  celkem vylepšilo, a tak jsme mohli odjíždět s dobrým pocitem, že se kurz povedl a všichni se nejen naučili lyžovat, ale také prožili zajímavý týden plný zážitků.

Velký dík za příjemné prostředí i báječnou kuchyni musím poslat také manželům Bartošovým, kteří provozují Chatu Čihák a kteří nám vždy ochotně vyšli vstříc, kdykoliv jsme něco potřebovali

Fotografie naleznete zde