Na svatého Martina, kouřívá se z komína

Svátek svatého Martina býval dříve jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Na mnoha místech se konaly poutě, hojně se pořádala martinská posvícení. Hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu, martinské rohlíky nebo podkovy (zvané martiny) a roháče. I děti ve škole oslavily tento svátek slavnostním obědem. Paní kuchařky jim připravily kuře upečené jako husa, zelí a knedlík. Děti si samy upekly sladké vanilkové rohlíčky. Práce s těstem je velmi bavila a určitě si na vlastnoručně upečených rohlíčcích pochutnaly. Velmi je zaujala legenda o Martinovi, i pranostiky, které se k tomuto svátku vážou. Společně namalovaly obrázky, kde Martin jede na bílém koni a obdarovává žebráka svým pláštěm. Také si učily kreslit koně podle návodu a vyrobily si martinská světýlka dobra. A protože 11. listopadu pršelo a podle pranostiky   Martin a Kateřina na blátě - Vánoce na ledě se snad můžeme těšit na pořádné vánoční bruslení na zamrzlých rybnících.

Děkujeme za pomoc a spolupráci panim kuchařkám a pani Lucii Antl Petranové

Fotografie zde