Tajemná místa Lanškrouna

V úterý 3.října vyrazil 3., 4. a 5.ročník naší školy do Městského muzea v Lanškrouně, kde je instalována výstava Pověsti, strašidla a tajemná místa Lanškrouna od 2. 9. do 12. 11. 2017. Představuje nejznámější pověsti, které se vztahují k Lanškrounu.

Již při vstupu do výstavní síně nabudete dojem, že jste se ocitli v pohádce. Patek Philippe replica K jednotlivým pověstem jsou totiž naistalovány výjevy s loutkami od paní Marie Kozubové, doplněné nejen malbami, fotografiemi, kulisami, ale i dekoracemi z proutí od paní Aleny Bukvové. Leckteré výjevy by se mohly hned „rozhýbat“. V průčelí síně je vodní říše se vším, co k ní patří, tedy vodníci, vrba atd.

Protože se jedná o interaktivní výstavu, všichni žáci dostali brožuru, jejíž text sestavila PaedDr. Marie Borkovcová. Velice pěkné veselé ilustrace nakreslila Mgr. Veronika Balcarová akad.mal. a rest. Děti si zde mohly přečíst o jednotlivých pověstech, zároveň plnily různé úkoly. Také poslouchaly reprodukované vypravování pověstí. Z jednotlivých figur se dětem nejvíce líbil kat Pírko, který popravil Dorotu Pekeříkovou (toto je historicky doloženo). I vyprávění o popravišti zaujalo. Děti si zapamatovaly pověst o partě kluků, kteří šli na hřbitov u kostela sv. Anny v noci na jablka. Na jednoho z nich prý sestupoval duch z věže kostela. Chlapec se vyděsil, spadl ze stromu a následky pádu nepřežil. Dětem se též líbilo i vyprávění o pověstech paní ředitelkou Borkovcovou, která nás v úvodu s výstavou seznámila.

Vzhledem k trvalému dešti jsme nemohli ve městě obejít některá místa vztahující se k pověstem, a tak jsme rádi využili toho, že právě probíhal „Týden knihoven“. Pracovnice knihovny se nás ochotně ujaly a seznámily naše žáky s dětským oddělením městské knihovny. Pak si všichni našli svůj koutek v knihovně, kde si mohli prohlížet, číst, povídat si o knížkách, časopisech. Také se mohli zaregistrovat jako čtenáři.

I když v tento den nepříjemně trvale pršelo, lépe řečeno lilo, naši žáci si odnesli nejen spoustu zážitků, ale určitě získali i řadu nových zajímavých informací.

Mgr. Drahuše Rejentová