Výlety, výlety, výlety...

Aktivity v závěru školního roku

Vzhledem k opravám na školní budově byl závěr letošního školního roku trochu neobvyklý. Výuku jsme museli stihnout do 12. 6. 2015. Na následující dny do 24. 6. 2015 byly naplánované aktivity mimo budovu školy. Od 25. 6.  do 30. 6. 2015 bylo vyhlášeno ředitelské volno. Rodiče byli na toto několikrát upozorňováni – na třídních schůzkách, písemně. Pro pedagogický sbor to znamenalo s velkým předstihem zjišťovat možnosti, zajišťovat vstupenky, rezervaci atd. Není jednoduché pro všechny třídy připravit program. Nezáleží tolik na počtu žáků, ale je nutné respektovat odlišný věk. Co se líbí prvňáčkům, nudí už třeťáky atd.

Na pondělí 15. 6. jsme naplánovali filmové představení Sedmero krkavců v lanškrounském kině. Ráno jsme vyrazili vlakem. Zcela nové zpracování známé pohádky se nám velice líbilo. Zpátky do Rudoltic jsme si vyšlápli pěšky. A to nám pak chutnalo!

V úterý 16. 6. si děti osvěžily vědomosti ze zásad první pomoci. Přijeli místní i profesionální hasiči z Lanškrouna. Obojí nám sdělili spoustu zajímavostí. Na velkém hasičském autě děti viděly, jak perfektně je vybavené, co všechno se tam vejde. Řadu věcí možná děti znají z televize, ale teď viděly nůžky, které se používají při haváriích aut, ochranné obleky, různé nářadí atd. V rámci integrovaného záchranného systému nemohli chybět ani policisté. Pouta, pistole, obušek jsou vždy středem zájmu.

Na středu 17. 6. byl naplánovaný výlet do Pardubic. Všechny třídy jely vlakem. Zde jsme měli vstupenky do Východočeského divadla Pardubice na hru Ať žijí duchové. Jednalo se o školní představení, takže divadlo zaplnily davy dětí především z Pardubic a 54 dětí z Rudoltic. Hra byla vystavěna tak, že v úvodu se po letech setkají bývalí kamarádi a vzpomínají, jak se kdysi v dětství podařilo získat klubovnu na místním hradě Brtník. Po představení žáci 1. a 2.ročníku jeli domů. Žáci 3., 4., 5. ročníku šli na zámek. Uvítalo nás výrazným pokřikem několik pávů, kteří jsou ozdobou zámeckého nádvoří. Ve zdejším muzeu jsme měli připravený program Šíp letí savanou. Byl věnován nejen výročí trampingu u nás, ale byl též zaměřen na šetrné chování v přírodě. Skuteční trampové se snažili přírodu chránit. Děti na závěr vypracovávaly zajímavý pracovní list, kde si zopakovaly, co se v programu a na výstavě dozvěděly. Na zámku je i stálá expozice Hračky našich předků. Součástí je i malá herna, která nakonec nejvíce zaujala.

Další den 18. 6. jsme vyrazili autobusy do Brna. Jeli všichni žáci základní školy a předškoláci z mateřské školy. Předškoláci byli na představení v divadle Radost a v Muzeu loutek. Školáci zhlédli v Janáčkově divadle balet Sněhurka. Většina v takovémto velkém divadle ještě nebyla. Samozřejmě jsme se v předstihu ve škole seznámili, co to je balet, o čem bude Sněhurka. Toto představení hrají v Janáčkově divadle 17 let a stále má úspěch. Je to krásný příběh o vítězství dobra, s krásnými kulisami, kostýmy. Druhé dějství, které patří v lese zvířátkům, pak trpaslíkům, se líbilo všem. Byl to lehký dotek velkého umění, které by alespoň zčásti měly poznat všechny děti. Rozumět kráse je pro život užitečné, protože krása, zvláště v dnešní hektické době, dokáže pohladit duši. Určitě mnozí z našich dětí si divadlo oblíbí. Na závěr se po hledišti mezi děti rozeběhli hlavní hrdinové, aby se s nimi pozdravili. Návštěvou divadla náš program neskončil. Děti z 1. třídy se přidaly k mateřské škole a jeli do Bonga. Školáci od 2. třídy přejeli do planetária. Ve velkém sále se nám nad hlavami rozevřela obloha a my jsme zhlédli program Úžasné planety. Planetárium je zrekonstruované a program je velice působivý.

V pátek jsme měli volnější program. Žáci 1. a 2. třídy navštívili muzeum v Lanškrouně, kde se seznámil s historií města a prohlédli si výstavu  věnovanou skautingu. Starší školáci se postupně vystřídali při canisterapii. Hoši si v tělocvičně zahráli oblíbený fotbal, dívky si pomocí profesionálek ukázaly možnosti líčení a účesů.

V pondělí 22. 6. jsme zahájili program vystoupením černošské skupiny Tam Tam bubny. Poté jsme se vydali k chatě místního mysliveckého sdružení, kde byl pro nás připravený zajímavý program. Děti se hodně dozvěděly o zvířatech žijících ve zdejších lesích (byly zde vystavené i krásné vycpaniny), mohly si zastřílet (nejlepší střelci byli odměněni), viděly, jak lze vycvičit loveckého psa. Myslivcům patří dík za zajímavý program, který pro naše děti připravili.

V úterý 23. 6. žáci 3. – 5. ročníku vyrazili vlakem do Prahy. Předpověď počasí nebyla povzbudivá a bohužel se naplnila, několikrát jsme zmokli. Prohlédli jsme si Náprstkovo muzeum afrických kultur, lanovkou jsme vyjeli na Petřín a zde se prošli v zrcadlovém bludišti. Nakonec jsme dorazili na Vyšehrad. Nejprve jsme se prošli po hřbitově, kde děti hledaly náhrobky významných osobností naší historie. Prohlédli jsme si baziliku sv. Petra a Pavla, podívali se nahradby, odkud podle pověsti skočil Horymír se svým koněm Šemíkem do Vltavy, aby unikl popravě. Cestovali jsme tam i zpět vlakem RegioJet, kde si lze během jízdy objednávat něco k snědku, což děti hojně využily. Děti z 1. a 2. třídy však měly vlastní program. Druháci využili vybavení školní družiny a naposledy si zde v tomto školním roce pohráli. První třída navštívila Městskou knihovnu v Lanškrouně, kde byli pasováni na čtenáře.

Ve středu 24. 6. byl posledním dnem letošního školního roku. Rozdalo se vysvědčení, žáci se rozloučili se svými učitelkami, popřáli si krásné léto a prázdniny mohly začít.

Tento neobvyklý závěr roku byl občas dost náročný. Někdy nám úplně nepřálo počasí, ale hlavní záměr jsme splnili. Chtěli jsme, aby tyto dny nebyly promarněným časem, ale aby připravený program našim žáčkům něco dal. Děti budou své zážitky postupně vstřebávat, vzpomínat a snad i málo zapomínat. Děkujeme všem, kteří nám pomohli jednotlivé akce zvládnout. Teď už se jen můžeme všichni těšit na září na naši opravenou školičku.

Mgr. D. Rejentová

Fotografie zde