ZŠ-Noc s Andersenem

Noc s Andersenem 1. dubna 2016

Hans Christian Andersen byl věhlasný dánský pohádkář, který by tento rok 2. dubna oslavil 211. narozeniny. Po celém světě jsou známé jeho pohádky, např. Malá mořská víla, Cínový vojáček, Císařovi nové šaty, Křesadlo, Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko a mnoho dalších.  Na jeho počest se již šestnáct let koná mezinárodní akce NOC S ANDERSENEM, jejímž cílem je připomenout dětem krásu psaného slova a půvab společného předčítání a vzbudit v dětech zájem o četbu. První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně. Věhlas o prožité noci se šířil po vlastech českých i moravských díky Klubu dětských knihoven SKIP. Rudoltická škola se do této mezinárodní akce zapojila poprvé v roce 2007. Takže tento rok byl v Rudolticích jubilejní desátý. S oblíbenou knihou, spacákem a dobrou náladou se sešly děti z první až páté třídy v pátek večer 1. 4. 2016 v mateřské škole. Čekal na ně jako vždy bohatý program. Skládaly pohádkové texty, luštily jména popletených pohádkových postav, hledaly slova skrytá ve větách, počítaly matematické příklady, na jejichž konci na ně čekala skrytá jména pohádkových postav, luštily pohádkový kvíz, který prověřil jejich znalosti pohádek,… Kromě oblíbené sirkované a židličkované si vyzkoušely i novou hru lentilkovanou.  Po večeři se všichni teple oblékly a s lampióny vyrazily na noční procházku.  Známá cesta k vlakovému nádraží se v noci za mihotavého světla lampiónů stala tajemnou. Po návratu do školky děti ulehly pohodlně do svých spacáků a poslouchaly pohádky.  Ti nejmenší usínaly již při první pohádce a ti nejstarší štěbetaly ještě dlouho poté, co se přestalo číst. V sobotu ráno se rozcházely domů s diplomem, upomínkovou pohlednicí a s přáním, aby příští rok opět mohly přijít a užít si s kamarády a svými pedagogy zajímavou noc. Takže děti, slibuji za všechny učitele, příští rok se na Vás opět moc těšíme. Krystlová Marcela, vychovatelka školní družiny.

Fotografie z akce zde