Výlet do Litomyšle

www.replicabag.me

Slunečné dny a blížící se prázdniny v nás probouzí touhu po výletech. Tentokrát se třeťáčci vydali do krásného východočeského města.

V Klášterních zahradách Litomyšle na ně čekal rytíř Toulovec, který jim ukázal tajemné uličky města, zajímavé domy, starou tiskárnu, čokoládovnu, kostel – a nakonec je dovedl až k zámku. V rytířových vyprávěních ožil hudební skadatel Bedřich Smetana, spisovatelka Božena Němcová,  autorka kuchařek Magdalena Dobromila Rettigová, pro děti méně známý krajinář Mařák. Jolanka, která chodí do výtvarného kroužku, už znala i sochy nedávno zesnulého (15. června) Olbrama Zoubka.   Připomenuli si i autora pověstí Aloise Jiráska. Štěstí při maturitní zkoušce prý přináší dotknutí se kolena na jeho soše. Většina třeťáčků si to zkusila již nyní, i když jejich tajným přáním byly asi spíše jedničky na vysvědčení na konci tohoto školního roku. Nakonec si děti mohly pohrát v zámeckém parku a zastřílet s rytířem Toulovcem z kuše.

Zdaleka jsme nestihli navštívit vše, co toto malebné renesanční město nabízí – a tak Litomyšl  nadále  zůstává i výborným tipem na výlet o prázdninách.

Foto zde