Den Země - ZŠ

Je ekologický svátek, který má lidem připomenout, jaký negativní dopad má současný styl života na životní prostředí.

Slaví jej víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa 22. dubna. Je to největší svátek, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

Děti ze školy si význam ochrany životního prostředí připomněly 20. dubna 2016. Po třídách vyrazily od školy po barevných fáborcích na stezku, kde je čekalo osm stanovišť, které prověřily jejich znalosti rostlin, stromů, ptáků, znalost třídění odpadu. Na prvním stanovišti si prohloubily svoje znalosti o čápu bílém. Tento úkol zvládly hravě, protože život těchto ptáků pozorují každý den v „přímém přenosu“na zahradě mateřské školy.  Další stanoviště v blízkosti potoka jim připomnělo raka říčního. Obec Rudoltice byla v dřívějších letech od přírody obdařena jedním zvláštním darem. Ve vesnickém potoce se nacházelo, jako jinak v žádné sousední vesnici, velké množství raků. Voda rudoltického  potoka jim obzvláště prospívala a rudoltičtí bývali dříve proto nazýváni „rakaři“. Další stanoviště prověřilo jejich povědomí o třídění odpadu. I to zvládly na výbornou. Ke třídění odpadu jsou ve škole vedeni, vědí, co udělat s kelímkem od jogurtu, který jim zbyde od svačinky, vědí do kterého kontejneru  patří sklo, papír i tetrapacky. Čtvrtým úkolem bylo poznání  sasanky hajní. Přírodní koberec z bílých kvítků byl krásnou  nápovědou, všichni hned věděly správnou odpověď. Trošku těžší bylo poznat travinu srhu latnatou. Ale děti „daly hlavy dohromady“ a úkoly zvládly. Dub letní byla správná odpověď na šestém stanovišti. Tento strom je symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti.  Další stanoviště prověřilo jejich znalosti z oblasti ornitologie. Musely poznat sýkoru koňadru. Prvňáčci měly veliké štěstí. Na pomoc jim přilétla skutečná koňadra a ještě jim zazpívala, takže i tady uhodly. Na posledním stanovišti si připomněly historii tohoto ekologicky motivovaného dne.  Za každou správnou odpověď děti získaly písmenko, to si zapsaly do tabulky a  tajenkou bylo slovo EKOLOGIE. Cílem této poznávací stezky bylo přiblížit dětem přírodu v jejich blízkosti, což se povedlo.  Na konci stezky čekali pracovníci obecního úřadu, kteří společně s dětmi, stejně jako v loňském roce zasadili 5 stromů u cesty za měnírnou.

Ve čtvrtek 21. dubna děti ve školní družině společně obešly školu a posbíraly různé papírky od bonbonů, lízátek,…S ochranou přírody je nejdůležitější začít sám u sebe.

Přírodu je potřeba chránit a uchovávat pro další generace. Vždyť třeba stromy tady byly dřív než my a provází člověka na jeho pouti po této planetě od nepaměti. Rostou dlouho a žijí mnohdy déle, než je délka lidského života.

Vychovatelka školní družiny, Marcela Krystlová.

Fotografie zde.