Ekologický výukový program v centru Paleta, Oucmanice

Jelikož se dětem snažíme nabídnout rozmanité podněty a zážitky, ve čtvrtek 7. 4. 2016 se všechna oddělení MŠ vypravila na brzký jarní výlet na eko farmu Paleta Oucmanice. Děti tradičně s nadšením uvítaly jízdu autobusem, která se jim jen tak neomrzí.

Po cca 40 min. jízdy jsme dorazili na místo. V útulné jídelně jsme se všichni dostatečně posilnili svačinkou z mš a poté si nás již místní personál rozdělil do tří skupin. Každá skupinka se ten den učila něco jiného a pro mnohé nového a zajímavého.

Berušky měly program „Včeličky", ve kterém si povídaly o životě včelky, o výrobě medu a nechyběla ani výroba vlastní svíčky z vosku.

Další skupina dětí měla připravený program „Domácí zvířata“. Nejdříve se děti hrou s obrázky seznámily s hospodářskými zvířátky a jejich mláďátky. Dozvěděly se, jaký máme z těchto zvířátek užitek a naopak, co ony zase ke svému životu potřebují. Za odměnu se pak šly za některými domácími zvířátky na statek podívat. Viděly ovečky, oslíka Ámose, kozu Maryšku a prasátka Bobíka a Fifinku. Také si je mohly nakrmit tvrdým chlebem, který zvířátkům moc chutnal. Vyzkoušely si podojit „kravičku“, tedy vlastně kbelíček, který vypadal jako vemeno kravičky. Dětem se to moc líbilo a byly šikovné. Na závěr programu si děti vyzkoušely vyrobit máslo v ručním šlehači a tvarohový sýr.  Dětem se vše povedlo a také si na svém výtvoru pochutnaly.

Poslední skupina dětí měla program s názvem „Popelka peče placky“. Ale zprvu to vypadalo, že jsme holoubci, tedy Popelčini pomocníci. Ta nás totiž v pekařském oddělení přivítala. Byla tak umouněná, že jsme si s dětmi zprvu mysleli, že to bude nejspíš čertova pomocnice, ale nebylo tomu tak. Popelka zůstala ten den sama doma. Zlá macecha se sestrou odjely do města nakupovat látku na šaty a Popelka dostala mnoho úkolů. Poprosila děti o pomoc. Měla za úkol roztřídit do dvou ošatek smíchanou pšenici a hrách. Sama by to dělala do večera, ale když jí děti pomohly, bylo to za chvilku hotové. Za odměnu si každý mohl zkusit pomlít pšenici na mouku. A to byla teda zábava. Nemleli jsme na mlýnku! Teda ano, ale ne elektrickém. Ten Popelka neměla. Mlýnek byly dva velké kameny. Každý si zkusil několikrát obejít mlecí kolečko a rozhodně to nebylo snadné! Chudák Popelka, ta se ale nadřela. A za to, že jsme jí tak pěkně pomohli, mohli jsme si upéct z namleté mouky placky. Umíchali jsme a propracovali těsto, vytvarovali placku a ještě malinko nazdobili mákem, sezamem nebo lněným semínkem. Venku už na nás čekala ohněm rozpálená pec. Asi za 20 minut byly placky hotové a jak nám panečku chutnaly! V době pečení jsme navštívili místní zvířátka. Oslík Amos se od nás nechal pohladit, kolem pobíhala malá kozička s malým divočákem. Kousek dál se pásly ovečky a pod střechou jsme navštívili králíčky a morčátka. Každý, kdo chtěl, si je mohl pochovat.Upečené a prochladlé placky děti zbodly na krásné velké kamenné prolézačce, kterou později důkladně prozkoumaly, a už byl čas jet zpátky do školky na oběd.

Uteklo to rychle! Budeme rádi, když se sem ještě vrátíme a naučíme se něco jiného. Třeba to, co se učily jiné skupinky. A jaké zážitky z výletu máme? Podívejte se u nás na nástěnky! J

Martina Větrová, Alena Prícká, Hana Málková, učitelky MŠ