Jak čerti Jelito a Kopyto vařili vtipnou kaši

Ve čtvrtek 15. 12. 2016 za námi do školky přijelo divadlo a děti si tak užily veselou pohádku s krásnými dřevěnými loutkami přímo ve školce.

Popletení čerti, rozpustilý Kašpárek a vychytralý hříšník. Pohádka o tom, že na každého jednou dojde a i chytrák může sednout na lep.

Čerti Jelito a Kopyto již 400 let žili v Čertovském mlýně. Jednoho dne se to ale dozvěděl chamtivý knížepán Ludvík, zvaný Držgrešle, a rozhodl se, že to tak nenechá. Vyslal za nimi Kašpárka se vzkazem, že mu čerti musí zaplatit dluh za celou dobu, co v mlýně bydleli, a čerti tak musí sehnat do 3 dnů 100 pytlů zlaťáků. Ale kde je vzít. Rozhodli se proto, že se pro radu vydají do pekla za samotným Luciferem. Lucifer měl dceru Peklindu, která se chtěla vdávat. Jelito a Kopyto přišli k Luciferovi a prosili ho o zlaťáky. Ten se rozzlobil, že peklo jen tak nemůže rozdávat zlaťáky. Čerty v pekle uviděla také Peklinda, která se hned zamilovala do Kopyta, a že se chce vdávat. Luciferovi tedy nezbývalo nic jiného, než souhlasit, ale pod podmínkou, že si musí Kopyto Peklindu nejdříve zasloužit. Poradil mu, že musí přechytračit knížepána pomocí vtipné kaše. Čerti se vrátili zpátky do mlýna, že uvaří vtipnou kaši, ale neměli recept. Rozhodli se proto, že si udělají svůj vlastní recept. Do hrnce dali vodu, mouku, smůlu z borovice, sušené netopýry, hadí ocásky a omastili ji kolomastí. Kaše ale moc chytře nevypadala. Museli tam tedy hodit něco, z čeho se ta chytrost vyvaří. Našli nějaký papír a hodili ho tam a čekali. To ale nevěděli, že je při tom celou dobu pozoruje knížepán schovaný za pytlem mouky. Když čerti odešli ven, řekl si, že jim všechnu kaši sní. Nenašel však lžící, tak ji chtěl sníst rukou. Ale co to. Sotva ruku do kaše strčil, tak se k ní přilepil a ruku již nevytáhl a začal volat o pomoc. Sedl čertům na lep. Když to uviděli čerti, řekli: „ Tím, že jsi chtěl sníst, co je pekla, propadl jsi peklu.“ A zavolali Lucifera. Ten přiletěl do mlýna, že tedy odnese knížepána do pekla a strčí ho do kotle. Ten ale prosil a sliboval, že se polepší a vše napraví. Lucifer souhlasil jen pod podmínkou, že knížepán vezme všechny svoje zlaťáky z truhly a rozdá je chudým lidem. Ten souhlasil. Také Kašpárek byl rád, že byl lakomý knížepán potrestán. A jak to tedy všechno dopadlo? Byla svatba. Peklinda si vzala Kopyto a Jelito s Kašpárkem si dali kaši. A knížepán? Ten se opravdu polepšil.

A jaké tedy plyne z pohádky ponaučení? Že nesmíme být lakomí, závistiví a nikdy nebereme nic, co nám nepatří.

Pohádka se dětem moc líbila, mohly si také prohlédnout a pohladit krásné loutky z pohádky.

Alena Prícká, učitelka Motýlků