Lyžařské výcviky - už je to za námi!

I v letošním školním roce měli naši žáci možnost zúčastnit se lyžařských výcviků, které pořádáme pro všechny ročníky školy. Pro starší žáky ze  4.-5. ročníku jsme opět uspořádali pobytový lyžařský výcvik v Říčkách v Orlických horách, pro ty mladší z 1. – 3. ročníku naopak ,,dojížděcí“ v lyžařských areálech v okolí Lanškrouna. Díky možnosti zapůjčení lyžařské výbavy ve škole, kterou máme početnou a kvalitní, se výcviku zúčastnila většina žáků školy, z čehož máme velkou radost.

Fake Watches

Zatím co ten ,,dojížděcí“, skládající se z pěti samostatných lekcí v různých lyžařských střediscích skončil právě včera, ten pobytový už máme více, než měsíc za sebou. Probíhal od 20. do 25. ledna 2019 v Říčkách v Orlických horách a po velmi dobrých zkušenostech z minulých let, jsme ho i letos uspořádali společně se ZŠ Tatenice, která vyslala na výcvik žáky 7. – 9. ročníku. Věkové rozdíly mezi našimi žáky a žáky z tatenické školy byly pro obě strany zajímavou zkušeností a vzájemný kontakt fungoval bez nejmenších problémů. Ubytováni jsme měli opět zajištěno na Chatě Sokolu Ústí nad Orlicí, která se nachází na dolním parkovišti, hned vedle stanoviště skibusu, což nám umožňuje rychlou přepravu do lyžařského střediska i zpět.

Celý výcvik začal v neděli 20. ledna odpoledne odjezdem o školy, kde jsme nastoupili do autobusu, ve kterém již byli žáci a pedagogové z tatenické školy. Po příjezdu na Chatu Sokolu Ústí nad Orlicí se žáci ubytovali a po večeři byli seznámeni s pravidly pobytu a programem výcviku na celý týden.

Ráno 21. ledna patřilo již samotnému zahájení lyžařského výcviku. Žáci byli podle svých lyžařských dovedností rozděleni do družstev, ve kterých se po zbytek týdne učili lyžařskému ,,řemeslu“. Ty zdatnější hned vyjeli lanovkou na vrchol sjezdovek, kde začali pod dohledem svých pedagogů pracovat na vylepšení lyžařské techniky a zdokonalování stylu, začátečníci se naopak začali seznamovat s úplnými základy lyžování. Někteří z nich velmi rychle pochopili, jak na to, jiní s tím bojovali delší dobu. Nakonec však všichni začátečníci základní pohyby na lyžích zvládli a my mohli odpoledne navštívit místní kidpark, kde je k dispozici pohyblivý pás, na kterém je možné se dopravit bez šlapání na kopec i mnoho pomůcek k výuce lyžováni. V prostředí kidpakrku se lyžařské dovednosti všech žáků začaly velmi rychle zlepšovat a na konci dne se, až na pár výjimek, nenašel nikdo, kdo by nesjel kopec, nedokázal zabrzdit v pluhu či za jízdy zatočit na jednu či druhou stranu. I přes únavu, která se postupně začala dostavovat, byla na všech vidět spokojenost nejen s pokroky, které za jediný den dokázali udělat, ale i z pohybu na čerstvém vzduchu a sněhu. Po návratu na chatu a po večeři jsme žáky seznámili s programem na další den a po té následovala přednáška o lyžařské výstroji a výzbroji, zejména se zaměřením na běžecké lyžování. To mělo svůj smysl, protože v úterý, kromě sjezdového lyžování následoval také základní běžecký výcvik. Škola vlastní velmi kvalitní vybavení také na běžecké lyžování, a proto si můžeme dovolit uspořádat v rámci lyžařského výcviku i výcvik běžecký. Pro většinu žáků to byla první zkušenost s běžkami a i přes počáteční nejistotu byli nakonec spokojeni, že si pohyb na nich vyzkoušeli. To seznámení s běžkami mělo svůj význam, neboť příští den jsme měli v plánu vyrazit na hřeben Orlických hor a seznámit žáky s okolím lyžařského střediska. Také ve sjezdovém lyžování většina začátečníků udělala velký pokrok, který korunovali tím, že dokázali vyjet lanovkou na sjezdovku a také ji sjet.

Středa byla z poloviny dnem odpočinkovým, ale také dnem, kdy jsme měli naplánovaný výlet na běžkách. Počasí nám přálo, byl nádherný slunečný den. Na Zakletý vrch, kde začínají běžecké stopy, jsme se dopravili lanovkou a po společném fotografování jsme vyrazili na Pěticestí, kde jsme, k našemu překvapení, objevili otevřené občerstvení, které zajišťuje především o víkendech horská služba. Zde jsme nabrali nové síly a vyrazili ke Kunštátské kapli a po té už sjezdem zpět do Říček. I přes pár pádů a karambolů se všichni dostali v pořádku zpět a mohli si užít odpočinkové odpoledne, které je povinností z bezpečnostních důvodů do programu výcviku zařadit. Večer jsme si společně promítli video z běžkařského výletu a zasmáli se některým pádům a  komentářům, které jsme na výletě během natáčení zaznamenali.

Ve čtvrtek pokračoval dopoledne i odpoledne výcvik ve sjezdovém lyžování a i přes mírně zhoršené počasí jsme si ho opět všichni užili. Zajímavostí bylo, že na černé sjezdovce začaly, i za přítomnosti České televize, tréninky závodníků, kteří se sem sjeli z celé Evropy na 56. ročníku mezinárodních závodů Skiinterkriteriům. Naši žáci mohli na vlastní oči vidět žákovské výběry mnoha zemí, jejich závodnické umění i organizaci nejznámějšího žákovského závodu na našem území. Večer jsme společně vyhodnotili celý výcvik, předali ocenění a diplomy a shlédli připravené scénky a programy, které si žáci z jednotlivých pokojů připravili pro ostatní a začali se chystat na odjezd.

V pátek 25. ledna jsme lyžovali již jen dopoledne a po obědě následoval úklid o odjezd domů. Někteří žáci se již nemohli dočkat, až se uvidí se svými blízkými, jiní by, podle jejich slov, byli na ,,lyžáku“ klidně ještě další týden. Nás těší, že vše klaplo, nebyl žádný úraz a všichni jsme si užili krásný týden, plný pohybu na čerstvém vzduchu a slunku.

Tak zase za rok…

Mgr. Pavel Dvořáček

ředitel školy

Fotografie z lyžařského výcviku 4.-5.ročníku (Říčky v Orlických horách) naleznete zde