Lyžařský kurz Říčky v Orlických horách

Po úspěšném absolvování lyžařského výcviku pro žáky z 1. – 3. třídy, který proběhl začátkem února v Čenkovicích, jsme na konci února vyrazili se staršími žáky ze 4. – 5. třídy na pobytový lyžařský kurz do Říček v Orlických horách. Podobně jako v loni jsme spojili síly se ZŠ Tatenice, za které se kurzu zúčastnili žáci druhého stupně. Kurz jsme zahájili v neděli 25. 2. Rolex replica watches 2018 v odpoledních hodinách, kdy jsme autobusem vyrazili směrem do Orlických hor. Zatímco vloni jsme se obávali deštivé předpovědi počasí, letos nás trochu postrašila předpověď velkých mrazů a silného větru. Což se sice potvrdilo, ale nebylo to zásadní překážkou. Cesta do Říček proběhla bez problémů a po příjezdu a ubytování na chatě Sokolu Ústí nad Orlicí žáci absolvovali seznamovací a informační večer. Zde jim bylo sděleno vše k organizaci kurzu, bezpečnosti, provozu na chatě a byli rozděleni do skupin podle lyžařské výkonnosti.

Druhý den ráno, po vydatné snídani, jsme se skibusem přesunuli do lyžařského střediska a započali s výcvikem. Ti zdatnější se nechali sedačkovou lanovkou vyvézt na vrchol sjezdovek a postupně směrem dolů procvičovali techniku sjezdového lyžování, začátečníci naopak zakoušeli první kontakt s lyžemi, sněhem a nakloněnou rovinou. Nejdříve na cestě, později v kidparku. Asi by si v tomto okamžiku nikdo z nich nepomyslel, že na konci kurzu sjedou i černou (nejtěžší) sjezdovku. Teď to byl spíše boj o přežití, neboť lyže je poslouchaly jen málo a ujížděly všemi směry a většina členů družstva začátečníků byla v této fázi výcviku více na zemi, než na lyžích. Po náročném dopoledním programu jsme se vrátili na chatu, kde nás čekal výborný oběd a naše žáky polední přestávka. Odpolední výcvik byl už trochu radostnější, protože začátečníci začali objevovat techniku pohybu na lyžích a většina z nich začala lyže ovládat. Výkřiky typu ,,já už to pochopil“, či ,,mě to začíná bavit“ se objevovali čím dál častěji. Také jejich pokukování po lanovkách a velkých sjezdovkách naznačovalo, že se jejich lyžařské dovednosti lepší a že se blíží čas pomalu přejit z kidparku na opravdovou sjezdovku.

Díky pomoci nejstarších žáků ze školy v Tatenici, kteří pomohli členům družstva začátečníků s dopravou lanovkou a následným sjížděním modré sjezdovky, jsme na konci druhého dne výcviku mohli konstatovat, že již máme na kurzu samé lyžaře. Ti zdatnější si v úterý odpoledne poprvé vyzkoušeli pohyb na běžkách. Přes velký mráz byli všichni s dosavadním průběhem spokojeni.

Ve středu dopoledne byl v souvislosti s pravidly lyžařského kurzu nařízen pohybový klid a odpoledne jsme znovu vyrazili na sjezdovky. Zima nám pořád dávala zabrat, ale i díky přestávkám na čaj jsme opět vše zvládli.

Čtvrtek dopoledne byl opět věnován sjezdovému lyžování a odpoledne výletu na běžkách. Počasí nám vyšlo vstříc. Sice stále mrzlo, ale od rána bylo slunečno a především ustal vítr, což bylo pro pohyb na běžkách po hřebenu Orlických hor zásadní. Pozitivem jistě bylo i to, že byla skvělaá viditelnost a žáci si mohli prohlédnout široké okolí. Během výletu žáci navštívili Kunštátskou kapli, podívali se na Pěticestí a po té absolvovali dlouhý sjezd zpět do Říček. Večer, když jsme všichni společně sledovali video z výletu, jsme se dobře bavili ukázkou běžeckých a sjezdových stylů jednotlivých účastníků běžeckého výletu. Především některé pády vyvolaly bouři smíchu a musely být i několikrát opakovány. To už se však blížil závěr kurzu.

Tento poslední večer jsme pojali jako hodnotící, předali jsme diplomy a ocenění nejšikovnějším lyžařům či  nejsympatičtějším žákům, Také jsme shlédli scénky, které si jednotlivé pokoje připravily a předali informace k odjezdu. Na mnoha účastnících bylo vidět, že by si kurz, klidně i o týden prodloužili, ale všechno jednou končí, a tak museli na kutě, aby byli na páteční dopoledne vyspaní a při síle.

Poslední den jsme celé dopoledne prolyžovali, někteří z družstva začátečníků si dokonce sjeli poprvé černou sjezdovku a pak už byl čas na úklid chaty a odjezd domů. I doprava zpět do Rudoltic proběhla bez problémů a tak můžeme konstatovat, že kurz proběhl nad očekávání dobře a že i přes velké mrazy byli všichni účastníci spokojení a ti mladší se již určitě těší na příští rok. Také spolupráce se školou v Tatenicích byla skvělá. Žáci obou škol spolu fungovali na jedničku, vzájemně si pomáhali a výborně si rozuměli. Také děkujeme panu řediteli Martinu Józovi a paní učitelce Radce Divíškové z Tatenice za skvělou spolupráci a věříme, že společně znovu příští rok vyrazíme na hory.

Pavel Dvořáček, ředitel školy

Fotografie z akce zde