Svatojánská noc

Svatojánská  noc  - 5. června 2015

Tento rok si s námi počasí pohrávalo, termín svatojánského nocování jsme museli  přeložit a jak se nakonec ukázalo, vyplatilo se to. Sluníčko hřálo, a tak našemu hravému a tvořivému podvečeru nic nestálo v cestě. Děti na školní zahradě přivítal nový bílý party stan, který dětem půjčili a postavili manželé  Dan a Míla Žáčkovi. Děkujeme. Potom si každé dítko vlastnoručně ozdobilo bílý porcelánový hrníček, každý podle svého vkusu. Děvčátka většinou malovala kvítka a puntíky, kluci dávali přednost známým fotbalovým klubům. Hrníčky jim budou tento školní rok připomínat vždy, když z nich budou o prázdninách pít čaj.

Potom se konalo velké fotbalové utkání, ve kterém proti sobě stály tým rodičů a tým dětí. Rodiče bojovali statečně, ale proti mnohapočetné armádě dětských bojovníků neměli nejmenší šanci vyhrát ani přes okatou pomoc rozhodčího. Prohráli 1 : 0.

Odměnou všem fotbalistům byly na ohni upečené buřtíky. Pak už se všichni oblékli a společně vyrazili na Zámeček. Tam jako vždy vyslechli tajuplnou a „pravdivou“ historku o bezhlavém rytíři, který po nocích bloudí v rudoltických lesích a marně hledá svoji dávno ztracenou hlavu. Děti se strašidelného příběhu nezalekly a vyrazily ve skupinkách na stezku odvahy směrem k rudoltickému hřbitovu. Po cestě o jejich bezpečí dbali nejen rodiče, ale sem tam i nějaké to strašidlo. Na hřbitově je přivítala babka kořenářka a u márnice svým podpisem husím brkem stvrdily svoji statečnost. Na poslední odvážlivce ti první čekali na kostelních schodech a dlouhou chvíli si krátili hraním čertových obrázků. Poté je všechny pozval pan Macháček do kostela na noční prohlídku. Po vstoupení do kostela nejen na děti dýchla zvláštní tajemná atmosféra. Všude byla tma a pan Macháček baterkou osvětlil jednotlivé obrazy a sochy a krátce jim o nich povyprávěl,  např. o sv. Janu, o Petru a Pavlovi, patronech rudoltického kostela, …Poté děti zaujaly květy na stropě. Jsou to krásné žluté petrklíče, které mají středy květů ozdobené pravým zlatem. Ve dne si toho nikdo nevšimne, ale v odlesku světla baterky strop vypadal nádherně, jako noční obloha posetá zářivými hvězdami.

Pak už všichni unaveni zalehli do spacáků, však už nebylo dlouho k půlnoci a spokojeně usnuli.

vychovatelka Marcela Krystlová